5 důvodů, proč se vrátit k fotografování na film

Nedávno jsem se vrátil k natáčení na film a nemohl jsem uvěřit, jak se ten proces liší. Není to jen focení bez displeje s živým náhledem, je to opravdu jiný svět. Svět, který byste měli zažít, pokud se chcete jako fotograf zlepšit.

Filmová fotografie je na světě mnohem déle než digitální, to je tak nějak jasné. Ale ne vždy jde o skutečný film, existuje sklo, kov, papír a další fyzická média, která můžete použít k vytvoření fotografie. Termín film zde však budu používat jako souhrnné slovo pro označení analogové fotografie.

S fotografováním na 35mm film jsem začal, když mi táta v šesti letech poprvé předal fotoaparát typu point-and-shoot. Měl jsem neuvěřitelné štěstí, že jsem mohl fotografovat v tak mladém věku, a přestože jsem téměř celou roli filmu spotřeboval ještě předtím, než jsme dojeli na místo určení (na vlakové nádraží), už jsem se začal učit některým z pěti důvodů, proč si myslím, že byste měli vyzkoušet fotografování na film.

Ať už jste kdysi fotili na film jako já, ale od té doby jste přešli na plně digitální techniku, nebo jste možná nikdy předtím na film nefotili, doporučuji vám vzít do ruky filmový fotoaparát a zkusit to. Nedávno jsem to udělal a byl jsem ohromen množstvím věcí, o které jsem přišel, když jsem tolik let fotil výhradně na digitál. Navzdory tomu, co říká kdokoli jiný, jsem zjistil, že je to jiné než fotografování na digitál a může to zdokonalit některé velmi důležité fotografické dovednosti, které byste jinak nevyužili. Dovolte mi tedy popsat mých pět důvodů, proč byste se měli vrátit k filmu.

 1. Disciplína
  Fotografování na film mě nutí k mnohem větší disciplíně v přístupu k fotografování. Musím třikrát zkontrolovat nastavení expozice, možná použít světloměr k analýze scény, a před tím vším se musím rozhodnout, zda budu fotografovat v interiéru, nebo v exteriéru, protože vyvážení bílé je na filmu přednastaveno – není možné přepínat po částech. Nemohu ani nejprve pořídit zkušební snímek, abych zjistil, co mi nastavení přinese, protože si ho nemohu prohlédnout a také bych zbytečně plýtval snímkem na svitku.

Díky plánování, které musím provést předtím, než vyrazím, jsem dosáhl vyšší míry úspěšnosti. Trvalost filmu znamená menší flexibilitu, pokud jde o úpravy, zejména pokud používáte laboratoř k vyvolávání výtisků a tuto část neděláte sami.

 1. Žádné opakování
  Když už mluvíme o stálosti, je to jedna z věcí, která má obrovský vliv na váš přístup k fotografování ve srovnání s neomezenou povahou digitálu. Jakmile pořídíte snímek, je to vše, v závislosti na tom, kolik máte svitků filmu. Stejně jako když se vydáte na životní výlet na místo svých snů, snímek už nelze pořídit znovu, jakmile vám dojde film. Z tohoto důvodu jsem se přistihl, že jsem mnohem opatrnější s prstem na spoušti. Pouštím snímky jen tehdy, když jsem se vším, co mám před sebou, naprosto spokojen.

Tím nechci říct, že když mám digitální fotoaparát, přistupuji k fotografování bezstarostně a stříkám, ale protože mám k dispozici tolik paměťového prostoru, kolik bych si jen mohl přát, nevadí mi, když musím nějaký snímek vymazat. Zatímco u filmu cítím, že každý snímek stojí peníze a čas na vyvolání, takže jsem při fotografování mnohem vzácnější.

 1. Zůstaňte v okamžiku
  Díky absenci jakéhokoli zadního displeje s živým náhledem jsem se přistihl, že pořídím záběry, pak fotoaparát odložím a znovu se věnuji svému okolí. Ať už to byla neuvěřitelná krajina, před kterou jsem stál, nebo interakce se psem při procházce. Neměl jsem čas na “šimrání”, protože nebylo na co koukat, takže jsem se díky tomu cítil více spojený s tím, co jsem fotil. To mi zase umožnilo vidět to, co jsem chtěl skutečně zachytit, podstatu toho, čím mě můj objekt zaujal. Proto mám pocit, že jsem byl schopen být při fotografování autentičtější a dokázal jsem zachytit více toho, co mě zajímalo.
 2. Je to levné
  Jistě, můžete utratit spoustu peněz za špičkové filmové fotoaparáty a špičkový film, ale existuje spousta levných zrcadlovek a kompaktů z druhé ruky, takže každý může začít fotografovat za pár dolarů. K dispozici jsou dokonce i neuvěřitelně slušné objektivy za zlomek ceny, kterou stály, když byly nové. Ani film není tak drahý, pokud nehledáte nejvyšší kvalitu. Chápu, že někteří mohou říkat, že je to drahé na jeden snímek, ale pokud se teprve noříte do světa filmové fotografie, není tak špatné pořídit si pár svitků a cvakat. Pokud se porozhlédnete na správných místech, pravděpodobně seženete zrcadlovku, objektiv a svitek filmu za cenu kolem 25 dolarů. V dnešní době si za to můžete koupit paměťovou kartu nebo brašnu.
 3. Nekonečné rozlišení’=
  Technicky vzato neexistuje žádný limit pro detaily, které můžete zachytit pomocí filmu, protože nejste vázáni hustotou pixelů, rozlišením obrazu nebo bitovou hloubkou. To znamená ultrarealismus a ostré hrany, kterým se digitální fotoaparáty prostě nemohou rovnat. Z technického hlediska je rozlišení filmu nekonečné, takže bez ohledu na to, jak moc “přiblížíte”, nedojde k aliasingu hran. Existují však omezení v jiných ohledech, například filmové zrno a dynamický rozsah. Typy filmů se však liší a pro zlepšení vaší práce je zásadní pořídit si ten správný pro typ fotografie, kterou chcete fotografovat.

To je tedy mých pět hlavních důvodů, proč byste se měli vrátit k fotografování na film, nebo pokud jste dosud na film nefotografovali, proč byste to měli zkusit. Upřímně řečeno, není to jako digitální fotografie, je zde mnohem více omezení, ale díky těmto omezením se můžete proměnit v lepšího fotografa. Takového, který má ostřejší oko, je více propojen s fotografovaným objektem a je disciplinovanější nad každým snímkem. Potom se vraťte k digitálu a možná zjistíte, že se váš pracovní postup změnil. Vím, že pro mě ano, nyní musím při úpravách v Lightroomu na konci dlouhého dne procházet mnohem méně fotografií, a to šetří čas i peníze.

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s