Proč je najednou tolik hardwarových startupů?

Jedním z nejviditelnějších trendů poslední doby je velký počet hardwarových startupů. Ty samozřejmě narážejí na odpor investorů. Investoři mají vůči hardwaru hluboce zakořeněný předsudek. Názory investorů jsou však sledovaným ukazatelem. Nejlepší zakladatelé vidí budoucnost lépe než nejlepší investoři, protože nejlepší zakladatelé ji vytvářejí.

Neexistuje jedna jediná síla, která by tento trend řídila. Hardwaru se na crowdfundingových stránkách daří dobře. Rozšíření tabletů umožňuje vytvářet nové věci jimi řízené a dokonce je i obsahovat. Elektrické motory se zdokonalily. Bezdrátové připojení různých typů lze dnes považovat za samozřejmost. Je stále jednodušší nechat si věci vyrobit. Arduino, 3D tisk, laserové řezačky a dostupnější CNC frézování usnadňují tvorbu prototypů hardwaru. Maloobchodní prodejci představují menší překážku, protože zákazníci stále častěji nakupují online.

Jednou z otázek, na kterou mohu odpovědět, je, proč je hardware najednou cool. Vždycky byl cool. Fyzické věci jsou skvělé. Jen nebyly tak skvělým způsobem, jak začít rychle se rozvíjející podnikání, jako software. Ale toto pravidlo nemusí být trvalé. Dokonce ani není tak staré; pochází jen z období kolem roku 1990. Možná se ukáže, že výhoda softwaru byla jen dočasná. Hackeři rádi staví hardware a zákazníci ho rádi kupují. Pokud by se tedy snadnost dodávek hardwaru alespoň přiblížila snadnosti dodávek softwaru, viděli bychom mnohem více hardwarových startupů.

Nebylo by to poprvé, kdy něco bylo špatným nápadem, dokud se to nestalo. A nebylo by to poprvé, co by se investoři od zakladatelů poučili.

Pokud tedy chcete pracovat na hardwaru, nenechte se od toho odradit, protože se obáváte, že vás investoři budou diskriminovat. A zejména se nenechte odradit od podání přihlášky do Y Combinatoru s hardwarovým nápadem, protože nás hardwarové startupy obzvlášť zajímají.

Leave a Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s